.png)
FC Paratodos – fredagar för att skapa en meningsfull fritid
FC Paratodos såg ett behov av en plats för de som inte riktigt känner sig hemma i ett lag. Med hjälp av folkbildning och fredagsaktiviteter har man skapat en meningsfull fritid för ungdomarna i Ulricehamn.
– Alla känner sig viktiga hos oss, och vi har nått väldigt många ungdomar, säger en av initiativtagarna William Makrous.
Sidan uppdaterades: 16 oktober 2025
Far och son Makrous, Ziad och William, är initiativtagare till FC Paratodos fredagskvällar för ungdomarna i Ulricehamn. Varje fredag träffas ungdomar för att både idrotta, för att träffas och prata och utbilda varandra.
– Vi kan gå igenom allting när vi sätter oss och pratar. Jag jobbar inom skolan, och pappa jobbar i kyrkan så vi har olika ingångar varje gång. Det kan vara alltifrån tidspassning, skola, hur man är mot varandra, säger William
Antalet som kommer på träffarna varierar, och det har varit allt mellan 20 till 70 personer i åldrarna 13-25 år. Utöver idrottandet och folkbildningen har även läxhjälp stått på schemat. Ibland har man även kunnat bjuda på både pizza, fika eller mackor.
– Vi försöker att nå de ungdomarna som inte känner sig hemma i ett riktigt lag men ändå vill spela fotboll och umgås. Vi märker på båda våra arbetsplatser att alla ungdomar är goa bara de får gå i rätt spår. Där försöker vi hjälpa till genom idrott, lekar och utbildning.
Utöver öppna frågor har man också haft träffar där man arbetat med RF-SISU:s utbildningsmaterial ”Runt laget, laget runt”. Något som enligt William blev väldigt lyckat.
– Det var bra för att sätta upp regler, och prata uppförande i en grupp. Det kommer vi absolut att jobba vidare med.
Utöver fredagarna så har både Ziad och William förhoppningar om att utöka verksamheten, bland annat genom studieresor till andra platser. Något som båda menar är extra viktigt då många av ungdomarna inte har det i sin kultur att utforska andra platser.
– Det kan räcka med att vi åker till Borås och hittar på något kopplat till vår verksamhet där. Målet är att ha två resor på våren och två under hösten.
Ziad har även en förhoppning om att stämningen på fredagar ska smitta av sig i deltagarnas liv utanför FC Paratodos.
– Med hjälp av den här verksamheten hoppas jag att man med tiden även kan påvisa vikten av, och kräva, att de ska sköta sig i skolan som de gör hos oss. Att de märker att allt blir enklare då.
Skrivet av: Fabian Andersson och Henric Sjödin
Sidan publicerades: 16 oktober 2025