Ny medarbetare i Härnösand: ”Ett av de viktigaste uppdragen jag någonsin haft”
Han har både varit sportkommentator, klubbchef för en elitinnebandyförening och arrangerat träningsresor till Mallorca.
För Mattias Aamisepp Mineur är idrott en viktig del av livet – nu stärker han upp RF-SISU Västernorrlands organisation i Härnösand.
Sidan uppdaterades: 15 maj 2025
Sedan i höstas har RF-SISU Västernorrland två verksamhetsområden i stället för ett. Vid sidan av verksamhetsområdet Idrott & Utbildning/Folkbildning där fokus ligger på att stödja och utveckla idrottsföreningarna finns numera verksamhetsområdet Idrott & samhälle. Där är fokus på att få fler aktiva inom idrottsrörelsen i utpekade målgrupper och satsningar, som Rörelsesatsning i skolan, segregerade områden, idrott för personer med funktionsnedsättning samt 65+. Det kan konkret handla om att testa nya prova-på-koncept och aktiviteter för att locka fler aktiva genom skolan eller genom samverkan med andra aktörer som pensionärsföreningar och liknande.
Snart 48-årige Mattias Aamisepp Mineur går in i det nya verksamhetsområdet Idrott & Samhälle. Mattias kommer ha lite extra ansvar för målgruppen 65+ även om arbetet blir bredare än så. Kopplingen till föreningarna är centralt i arbetet.
– Det här känns som ett av de viktigaste uppdrag jag någonsin har haft. För det handlar om människor, familjer och rörelse. Både att få ett långt liv med livskvalitet men också att det är så tydligt för mig att ett medlemskap i en idrottsförening ger gemenskap och ett rikt socialt liv.
Mattias är från början från Uppsala men kom till Härnösand för många år sedan tack vare kärleken. Sedan dess har familjen bott såväl på Mallorca som i Helsingborg. I Helsingborg var Mattias klubbchef för FC Helsingborg, en elitidrottsförening med stor ungdomsverksamhet, och sedan flytten tillbaka till Härnösand 2022 har han jobbat åt lokaltidningskoncernen Bonnier News Locals livesportavdelning där han bland annat kommenterat sport.
Men idrottsengagemanget stannar inte där. På fritiden leder han pass på Friskis & Svettis och tränar unga fotbollskillar i Moffe.
Vad har du för nytta av dina tidigare erfarenheter när du nu går in i den här rollen?
– Jag kan båda sidor, både hur det är att driva en förening men också att vara medlem eller engagerad som ideell ledare. Jag förstår behoven och utmaningarna man har, men jag är också väldigt drivande, engagerad och passionerad i att få saker gjorda. Här är det mycket verkstad och lite snack, säger han.
Vad ser du fram emot?
– Att konkret kunna hjälpa till. Jag vill att härnösandsborna ska känna att; Mattias kan vi vända oss till om man vill starta nåt, ha hjälp med ett problem eller om man har funderingar.
Att Mattias nu börjar innebär att han kommer jobba parallellt med idrottskonsulenten Marika Jonasson, som även fortsättningsvis kommer vara härnösandsföreningarnas kontaktperson.
Kontaktuppgifter till Mattias hittar du här.
Sidan publicerades: 15 maj 2025