Härlig kväll med inriktning på Dubbla Kärriärer
I måndags kväll gick Dubbla karriärer – en mötesplats för dig som vill kombinera din idrottssatsning med utbildning och jobb! av stapeln på Fryshuset i Hammarby Sjöstad.
Sidan uppdaterades: 23 januari 2025
På plats för att vägleda och svara på besökarnas frågor fanns representanter för KTH (Kungliga Tekniska Högskolan), GIH (Gymnastik- och Idrottshögskolan), Stockholms stads vuxenutbildningar, Bosön, Frans Schartaus Handelsinstitut, Handelshögskolan, Naprapathögskolan, Skandinaviska Kiropraktorhögskolan, Polisen, Lillsved Gymnastik- och Idrottsfolkhögskola och vi på RF-SISU Stockholm.

Polisen och Skandinaviska Kiropraktorhögskolan – två av utställarna som besökarna visade stort intresse för.
Petter Menning, civilekonom och tidigare landslagskanotist med mängder av VM-, EM- och SM-medaljer, höll en stark och gripande föreläsning om sin dubbla karriär. Han berättade om styrkan i att ha olika roller ”Plugg-Petter” och ”Kanot-Petter” – om sin väg från misär till medaljer, motgång till medgång och från maktlös till mästare.

Petter Menning här tillsammans med Susanne Wolmesjö/GIH, höll en stark och gripande föreläsning om sin dubbla karriär.
Mötesplatsen arrangerades av oss i SIS (Samverkan för idrottsutveckling i Stockholm dvs; RF-SISU Stockholm, KTH, GIH, Stockholms stad) i samverkan med Fryshuset.
Vi tackar alla utställare och besökare för den här kvällen och börjar nu arbeta för att utveckla konceptet och bli ännu bättre till nästa år.
Klicka på länken och läs mer om hur vi på RF-SISU Stockholm arbetar med att möjliggöra för distriktets idrottare att kombinera sin idrottssatsning med utbildning.
https://www.rfsisu.se/distrikt/stockholm/vi-arbetar-med/elitidrott-och-studier
Sidan publicerades: 22 januari 2025