
Barn- och ungdomsidrotten fortsätter att växa i Småland
Deltagartillfällena i barn- och ungdomsidrotten fortsätter att öka i Sverige. Preliminära LOK-stödssiffror för 2025 visar 65,4 miljoner – den högsta nivån sedan 2009. Det är 12 procent fler än före pandemin. I Småland är ökningen 4 procent sedan 2024, 10 procent sedan 2019.
Sidan uppdaterades: 12 juni 2026
– Att deltagartillfällena fortsätter att öka är oerhört positivt – det speglar det starka engagemanget och den stora aktiviteten i föreningsidrotten, säger distriktsidrottschef Ante Jankovic.
Mellan 2019 och 2025 ökade deltagartillfällena med 7,3 miljoner – från 58,1 till 65,4 miljoner. Omkring en miljon av ökningen beror på att sexåringar inkluderades i statistiken hösten 2025. För andra året i rad ökar flickors deltagartillfällen något mer än pojkars.
Statistiken visar antalet deltagartillfällen – varje gång ett barn deltar – vilket betyder att ökningen kan bero på både fler aktiva och högre närvaro. Utvecklingen för unika individer blir tydlig först efter granskning av föreningarnas uppgifter.
På längre sikt toppade deltagandet i mitten av 2000-talet, följt av en lång nedgång. Nu har kurvan vänt upp igen: 2025 är den högsta nivån sedan 2009, men fortfarande något under toppåren.
Upp 4 procent i Småland på ett år
Idrotten i Småland följer den nationella statistiken väl. Ökningen är 10 procent sedan 2019, det vill säga före pandemin, och 4 procent sedan föregående år.
– Pandemin märks fortfarande i den äldsta gruppen, men utvecklingen bland de yngre är stark – och avgörande för ett livslångt idrottande, fortsätter Ante Jankovic.
Fotboll är fortsatt den överlägset största idrotten. Fyra av tio deltagartillfällen genomförs i en av Smålands drygt 300 fotbollsföreningar. Sedan 2019 en ökning med 17 procent.
– Att fotbollen i Småland växer tror jag beror på flera saker. Vi har under flera år strategiskt arbetat med att utbilda fler ledare till barn- och ungdomsfotbollen. Som förbund har vi även fördjupat samarbetet med RF-SISU Småland. Tillsammans är vi en utmärkt ”folkbildnings-kombo”, menar Conny Nilsson, distriktschef på Smålands Fotbollförbund.
Som exempel nämner han satsningen ”Kvalitetsklubb”.
– Kvalitetsklubb är till för alla fotbollsföreningar som vill skapa en trygg, hållbar och attraktiv verksamhet. Ökad stabilitet och struktur, samt en tydlig utveckling skapar goda förutsättningar för att både behålla och rekrytera nya aktiva och ledare.
Även andra lagidrotter växer. Såväl handboll, innebandy, ishockey, basket och volleyboll ökar i Småland. I LOK-statistiken ser vi även att några av de mindre idrotterna ökar. Frisbee, fäktning, dragkamp, skateboard och bilsport är några exempel.
Men det finns också idrotter som minskar betänkligt. Två exempel är orientering (-38 procent sedan 2019) och kanot (-48 procent sedan 2019).
– När vi tittar på siffrorna så var den största dippen när vi fick pandemin och efter detta har vi legat på ungefär samma siffror. Så pandemin bidrog säkert till att antalet ungdomar sjönk kraftigt för vissa föreningar. Däremot så ser vi att andra föreningar har ökat, säger Anders Strömbäck, vice ordförande i Smålands Orienteringsförbund.
Men det kan finnas fler anledningar till minskningen av deltagartillfällen, enligt Smålands Orienteringsförbund, och anger två exempel.
– 2019 var det fortfarande möjligt att redovisa med fysiska närvarokort, numera så sker allt digitalt. Ibland kännas svårhanterligt om man inte har en engagerad ledare och sammanställande. Även andra orsaker, som att vissa närliggande klubbar har fått familjer som bytt förening, kan påverka.
– Vi kommer nu att analyser siffrorna mer i detalj och kontakta de föreningar som har haft stora tapp för att få en förklaring, säger Anders Strömbäck.
Viktiga indikationer
De nya LOK-sifforna ger idrottsrörelsen insikter om nuläget och ger viktiga indikationer. Kort sagt ett mått på hur föreningsidrotten mår.
– Statistiken speglar ett starkt ideellt fundament i idrottsrörelsen. Samtidigt ger den ett bättre underlag för att prioritera och rikta insatser där de gör mest nytta, avslutar Ante Jankovic.
Idrotten i Småland totalt
Antal deltagartillfällen 2025 | Förändring sedan 2019 |
|---|---|
4 937 602 | +10% |
Antal aktiviteter 2025 | Förändring sedan 2019 |
449 236 | +3% |
Idrott | Antal deltagartillfällen 2025 | Förändring sedan 2019 |
|---|---|---|
Fotboll | 1 994 867 | +17% |
Innebandy | 671 962 | +12% |
Ishockey | 452 187 | +12% |
Gymnastik | 216 551 | +19% |
Handboll | 204 863 | +23% |
Ridsport | 192 095 | -23% |
Simidrott | 166 218 | -4% |
Basket | 122 509 | +25% |
Budo & Kampsport | 87 633 | +14% |
Tennis | 80 442 | +4% |
Om statistiken
Deltagartillfällen redovisas varje år i den så kallade LOK-statistiken. Förkortningen LOK står för statligt lokalt aktivitetsstöd och avser stöd till idrottslig föreningsverksamhet för barn och ungdomar mellan 6 och 25 år (för deltagare med funktionsnedsättning finns ingen övre åldersgräns). Ett deltagartillfälle avser varje gång en individ delar i en LOK-stödsaktivitet.
Läs mer
Sidan publicerades: 12 juni 2026