Stöd till anläggning 65+

Sidan uppdaterades: 17 december 2024

Syftet med stödet är att ge idrottsföreningar (IF) förutsättningar att skapa nya eller utveckla befintliga idrottsmiljöer för att kunna bedriva och utveckla idrottsverksamhet för målgruppen 65 år och äldre (65+). Ansökan öppnar 1 januari 2025.

Anläggning 65+ syftar till att möta projekt som skapar bättre idrottsverksamhet för målgruppen 65 år och äldre. Stödet är uppdelat i två stödformer:

  • Stöd till idrottsytor 65+
  • Stöd till renovering 65+

För att beviljas stöd ska ansökan uppfylla följande grundläggande kriterier:

  • Projektet är relevant i förhållande till projektområdets ramar (syfte i relation till sökbara områden).
  • Projektet hänger ihop på ett trovärdigt sätt (syfte, mål, genomförande och budget).
  • Projektet bidrar till att stärka idrott för målgruppen 65+.

Ansökningarna kommer även att ställas mot varandra och bedömas utifrån följande kriterier:

  • Förväntad effekt/utfall i förhållande till projektet och ansökt belopp.
  • Nytänkande och innovativa lösningar.
  • Tydligt fokus på jämställdhet och jämlikhet
  • Läs mer om anläggning 65+ på Riksidrottsförbundets hemsida

Så här söker du stöd

Ansökan om stöd till anläggning 65+ görs under fliken "Idrottsmedel" i inloggat läge på föreningens sida i IdrottOnline. Tänk på att föreningen ska ha haft en dialog med RF-SISU distriktet innan ansökan skickas in. Ansökan öppnar 1 januari 2025 och sista dag för att skicka in ansökan är 16 mars.

Sidan publicerades: 17 december 2024

Kontakt

Per Edén

Verksamhetschef – Jönköpings län

036-34 54 39

Ansvarsområde: Anläggning, idrott 65+, jämställdhet, inkludering

Kontakta din idrottskonsulent

Föreningar som funderar på att söka stöd till anläggning 65+ kontaktar lämpligen någon av RF-SISU Smålands idrottskonsulenter som kan guida och svara på frågor.