Senior Sport School

Sidan uppdaterades: 11 december 2024

Är du över 60 år och intresserad av att testa något nytt med möjlighet att prova på nya aktiviteter tillsammans med andra likasinnade? Då kan Senior Sport School vara något för dig.

Vad är Senior Sport School?

Senior Sport School är ett pilotprojekt som riktar sig till de i åldern 60+ som är bosatt i Östersunds kommun. Det är ett hälsoäventyr där vi kombinerar social gemenskap, kunskap och glädje med rörelse. Projektet lämpar sig för seniorer som vill komma ut och komma igång med fysisk aktivitet och som vill utöka sitt sociala umgänge.

Senior Sport School är en kurs där du får möjligheten att prova på olika aktiviteter med rörelseglädje hos idrottsföreningar, tematräffar med fokus på hälsa, kost och matlagning samt utbildning i hjärt- och lungräddning. Självklart är allt anpassat till målgruppen 60+.

Kursens innehåll:

  • Kursen kommer att pågå under 12 veckor med start vecka 37 2024.
  • Deltagarna träffas två dagar i veckan för aktiviteter, tisdagar och torsdagar.
  • En dag i veckan sker träffen med fysisk aktivitet hos en lokal idrottsförening och en dag i veckan genomförs teori kring hälsa.
  • Träffarna kommer oftast ske under förmiddagar mellan kl 10-12.
  • Kursen är öppen för dig som är bosatt i Östersunds kommun.
  • Begränsat antal platser, max 30 st (Vid många anmälda lottas platserna ut)
  • Senior Sport School kostar 300 kronor per person.

Senior Sport School är öppen för dig i Östersunds kommun.

Framtiden för Senior Sport School

Under år 2024 genomfördes pilotprojektet Senior Sport School i Östersunds kommun, där två terminer, med totalt ca 55 deltagare, genomförts.

Projektet har gjorts i samverkan mellan Östersunds kommun, Region Jämtland Härjedalen Folkhälsoenheten och RF-SISU Jämtland-Härjedalen.

Det kommer under år 2025 att göras en utvärdering av hur pilotprojektet fungerat innan det fattas beslut om en eventuell fortsättning från år 2026. Vi vet därför i dagsläget inte när och i vilket format Senior Sport School kommer att fortsätta.

I avvaktan på utvärderingen av pilotprojektets resultat kommer Östersunds kommun under 2025 att testa programmet ”Seniorhälsoutmaningen” som kan vara av intresse för dig som vill öka din fysiska aktivitet och träffa andra deltagare med samma intresse.

”Seniorhälsoutmaningen” utgår från Fingerstudien/Fingermodellen i sitt upplägg och syftet är att bibehålla/stärka både fysisk och psykisk hälsa hos deltagarna. Programmet omfattar i likhet med Senior Sport School ett program på 11–12 veckor där man i detta fall varvar föreläsningar med både fysiska och kulturella aktiviteter i samarbete med det lokala föreningslivet.

Programmet för ”Seniorhälsoutmaningen” kommer att utformas mer i detalj under våren 2025.

Om du redan nu vill göra en intresseanmälan för att medverka i "Seniorhälsoutmaningen" hösten 2025 kan du göra det till:
Åsa Wallin, verksamhetsutvecklare Östersunds kommun
asa.wallin@ostersund.se eller telefon 070-692 66 44

Har du frågor gällande Senior Sport School är du välkommen att kontakta:
Carina Modén Aronsson

Carina.moden-aronsson@rfsisu.se
Tel: 070-3463037

Senior Sport School är ett pilotprojekt som genomförs i samarbete med:

Sidan publicerades: 4 december 2023