Idrott 65+: Kost för ett aktivt & hälsosamt liv
RF-SISU Halland bjuder in till en inspirerande föreläsningsserie för dig som är 65+ och vill må bra, vara aktiv och träffa andra i en varm och välkomnande gemenskap. Under fyra tillfällen fördjupar vi oss i teman som kost, psykisk hälsa, föreningsengagemang och fysisk aktivitet.
Sidan uppdaterades: 30 januari 2026
Tema 1: Kost för ett aktivt & hälsosamt liv
Har du funderat över hur maten påverkar din ork och ditt välmående? I den här föreläsningen går Mikael Durenius igenom kostens grunder och visar hur små val i vardagen kan göra stor skillnad, oavsett om målet är att må bättre, hålla sig stark eller fortsätta vara aktiv.
Mikael är utbildad idrottspedagog med inriktning mot folkhälsa och idrottspsykologi, kostrådgivare och har studerat idrottsnutrition vid Göteborgs universitet. Du får också med dig enkla och goda recept som ger mer energi och matglädje.
Varje träff är kostnadsfri och inleds med fika och mingel, ett fint tillfälle att mötas och lära känna nya människor. För att delta behöver du vara medlem i en halländsk förening eller ett SDF.
Plats:
RF-SISU Hallands kansli, Slottsmöllan 10B Halmstad
Datum:
onsdag 25 februari 2026
Starttid:
Kl. 17.30
Sluttid:
Kl. 19.30
Anmälan:
Senast måndag 23 februari 2026
Sidan publicerades: 30 januari 2026